ČISTÉ ZUBY SA NEKAZIA

Zdravý chrup môžme dosiahnuť všetci, a to za pomoci štyroch pilierov:

 1. ústna hygiena  =   pravidelná a správna technika čistenia
 2. výživa  =  spôsob stravovania a intenzita príjmu cukrov
 3. fluoridácia  =  používanie zubnej pasty s amínfluoridom, ústne vody, gély, laky…
 4. informovanosť  =  o všetkých dostupných metódach starostlivosti o chrup a dutinu ústnu individuálne pre každého z vás, ktorú získate práve pri individuálnom sedení počas ošetrenia v ambulancii DENTÁLNEJ HYGIENY

Dentálna hygienička je kvalifikovaná odborníčka, ktorá pod dozorom zubného lekára vykonáva svoju prácu. Jej práca je orientovaná tak na prevenciu, diagnostiku, ako aj na konkrétne liečebné zásahy v zmysle dentálnej hygieny.

Dentálna hygienička

 • – pomáha predchádzať kazivosti zubov a lieči paradontitídu, odstraňuje zubný povlak a zubný kameň, ktorý vedie k zápalu ďasien a strate tkanív
 • – odstraňuje pigmentové škvrny (tmavé sfarbenia zubov) od čaju, kávy, tabaku… metódou air-flow, ktoré využíva silné prúdenie vzduchu a abrazívneho prášku zo špeciálneho prístroja, ktorý šetrne a účinne odstraňuje odolné pigmenty z povrchu skloviny
 • – fluoriduje zuby fluoridovými preparátmi na ambulantné použitie
 • – motivuje v starostlivosti o chrup
 • – informuje presne o technikách a metódach používania zubných pomôcok
 • – upravuje previslé výplne, leští zuby a výplne
 • – vykonáva bielenie
 • – aplikuje šperky na zuby
 • – poskytuje poradenstvo matkám, kde presne informuje o starostlivosti o detský chrup
 • – poskytuje konkrétne informácie o stave vášho chrupu a navrhuje možnosti riešenia
 • – poskytuje poradenstvo v oblasti dentálnej hygieny a rada odborne odpovie na všetky vaše otázky

 

Význam dentálnej hygieny

Dobrá ústna hygiena je veľmi dôležitá, nielen pre vzhľad vašich zubov a svieži dych, ale aj pre zdravie celého organizmu. Zlá hygiena môže viesť k rôznym stomatologickým i celkovým zdravotným problémom, ako je ochorenie ďasien, fokálna infekcia, kožné ochorenia, reumatologické ochorenia, úbytok kostnej hmoty, srdcové choroby, mŕtvica a ďalšie. A práve zvládnutie starostlivosti o chrup vie týmto problémom predchádzať a často i vyriešiť. Pravidelná návšteva dentálnej hygieny tiež zabráni nie vždy príjemným a tiež finančne nákladným ošetreniam, ktoré vyplynú z nesprávnej starostlivosti o dutinu ústnu.

zabrániť zápachu z úst: Štúdie ukazujú, že asi 85 percent ľudí s problémom zlého dychu, tiež známym ako halitosis, majú aj problém so zubami a často práve ten je na vine. Dobrá ústna hygiena je zásadná pri prevencii zlého dychu.

zabrániť strate zuba: Zubný lekár a hygienička budú schopní detekovať každý včasný problém so zubami alebo ďasnami. Včasná detekcia kazov, zlých výplní a ochorení ďasien zabezpečí ich zachytenie v štádiu kedy sú ľahko liečiteľné. Ak sa tieto problémy neliečia včas, jediným riešením už zostane iba ošetrenie koreňových kanálikov, chirurgia ďasien a extrakcia zubov.

zabrániť rakovine dutiny ústnej: Podľa The Oral Cancer Foundation, len v Spojených štátoch amerických zomrie každú hodinu jeden človek na rakovinu dutiny ústnej. Ak zvládate správnu techniku čistenia, Váš zubný lekár a hygienička pravidelne vyšetruje a sleduje prípadné zmeny na slizniciach dutiny ústnej, možné prekancerózy sú zachytené včas a veľmi dobre liečiteľné.

zabrániť ochoreniu ďasien: Zápal ďasien – parodontitída – je ochorenie postihujúce nielen ďasná, ale aj kosť a závesný aparát, ktorý udržuje zub na svojom mieste v kosti a je hlavnou príčinou straty trvalého zuba. Ak je parodontitída diagnostikovaná včas, ochorenie sa dá zastaviť a v niektorých prípadoch dokonca vyliečiť. Dodržovanie správnej techniky čistenia (zubnou kefkou, zubnou niťou, medzizubnou kefôčkou), pravidelné profesionálne čistenie a kyretáž parodontálnych vačkov sú kľúčové kroky v prevencii ochorenia ďasien.

krásny a biely úsmev: Vaša dentálna hygienička dokáže odstrániť mäkké povlaky, zubný kameň a pigmenty z tabaku, kávy a čaju. Zuby Vám tiež nafluoriduje a preleští pre krásny lesk. A výsledok? Belší a jasnejší úsmev!

Naša ambulancia dentálnej hygieny sa sústreďuje predovšetkým na Vašu spokojnosť a dobrý pocit z ošetrenia, ktorý je našou prioritou, aby ste sa k nám vracali s pravidelnosťou, a to dvakrát do roka, čo by malo byť samozrejmosťou, a týmto spôsobom sme spoločne uchovali váš zdravý a plnohodnotný chrup.