Záchovná stomatológia predstavuje liečbu zubného kazu. Lekár najprv podá lokálnu anestézu a následne odstráni všetko len kariézne tkanivo zuba, vždy pod kontrolou caries indikátora, aby sa predišlo nechcenému odstráneniu zdravých tkanív, či ponechaniu kariéznych tkanív, čo by malo za následok vznik sekundárneho kazu pod výplňou a s tým súvisiace komplikácie.

amalgám

Amalgám je studená zliatina striebra, cínu, medi, zinku a ortute. Ako výplňový materiál sa používa od začiatku 19.storočia a pre svoje excelentné vlastnosti má miesto v stomatológii dodnes. Jeho výhody sú ľahká spracovateľnosť, vysoká pevnosť, mechanická odolnosť, bakteriostatický účinok a mnoho ďalších. Pri presnom dodržaní indikácie a jeho spracovania je výbornou výplňou na celý život.

kompozit

Kompozitné, tzv. biele výplne, predstavujú estetickú alternatívu amalgámových – strieborných výplní. Životnosťou sú porovnateľné s amalgámovými výplňami, sú mechanicky odolné, vyžadujú menší rozsah preparácie, po spracovaní sú okamžite tvrdé a pacient tak môže hneď jesť, a hlavne sú vo farbe zuba. Aby však mala kompozitná výplň všetky tieto vlastnosti, musí byť presne dodržaná technológia spracovania, a tak je jej zhotovenie časovo aj finančne náročnejšie.

V súčasnosti už používame vo väčšine prípadov kompozitné výplne, pretože majú široké spektrum indikácií, nesporné pozitívne vlastnosti a sú krásne.